úterý 3. února 2015

Více medu pro včely i pro včelaře

Pro sklizeň medu platí stará zásada: v pravý čas silné včelstvo! Přípravy pro tyto dvě podmínky koná včelař již v předešlém roce po sklizni na sklonku léta. Ale i tu, jako v mnohém jiném, dostaví se často zklamání: včelstvo mnohdy zmate cíl včelařův vyrojením se, nebo pokračuje v silném plodování i v době snůšky a plodiště je stále plno plodu. Včely v tom případě spotřebují mnoho medu pro plod právě v onu dobu, kdy včelař na med čeká. Je tedy tento med pro včelaře ztracen a při tom po snůšce tímto toužebně čekaným medem vychované pokolení nemá venku ani doma práci, neboť snůška přestala a matka odpočívá po předchozím překotném plodování. V tu dobu, tedy po snůšce a sklizni, v nejčastějších případech bývá úl sice přeplněn včelami, ale medu by se v něm nedohledalo mnohdy ani kilo, protože med, který měl přebýti vlastně pro zimu, byl z medníku odebrán. Nová snůška zřídka kdy nastává a když, není již tak hojná a jakostní jako snůška hlavní. Zimní zásoby se v důsledku toho musí doplňovat cukrem.

Spravedlivě vzato, počíná si včelstvo přirozeným pudem správně, ale včelař odebráním medu přivádí je do uvedeného stavu vyjedení, odpočinku a nezaměstnanosti: teprve náhradním podněcováním a krmením musí včelstvu vemlouvat novou snůšku, aby hned po snůšce znovu plodovalo a tak pro zimu dostatečně a hlavně mladými zesílilo.

Jsou ovšem kmeny - včelstva, která se o zesílení sama postarají, ale zatím si jich ke své veliké škodě nevšímáme, jak bychom měli, ačkoliv každý na svém včelíně alespoň jedno takové máme, z něhož bychom měli matky rozmnožovati.

Jak taková včelstva poznáme a jak i ona plodem příliš hazardující včelstva přinutíme k povolnosti podle našeho úmyslu ušetřit jim námahu s plodem v čase snůšky a pro včelaře zvýšit medný výtěžek? Omezíme je v žádoucí době v kladení, ale dáme jim možnost zaříditi se podle svých sklonů!

Při tom dobře hospodařící kmen i při vnuceném omezeném plodování bude pamatovati se zásobami na zadní kolečka, kdežto hazardéři ani v tomto případě na pozdější dobu nevzpomenou a každou buňku zaplní plodem: takové ovšem příště nebudeme dále na včelíně trpět a jejich matky vyměníme za ony z kmene hospodárného vychovanými.

Omezit matku nedá o mnoho více práce než jarní přehlídka. Při tom omezení matky jest zcela jednoduché a není proto obav, že by se něco nepovedlo nebo pokazilo.

Normální dobu své snůšky každý včelař zná a podle ní se zařídí podle následujícího příkladu: Dejme tomu, že snůška začíná po první dekádě června a končí po první dekádě července. V této době mají se tedy včely věnovati co nejvíce snášení nektaru a co nejméně plodovati: na ten čas omezíme proto matku drátěnou mřížkou, ale u česna, aby mohla případně vyjíti s rojem, což se však stává velice zřídka. Chce-li se ale nevěřící i proti tomuto „zřídka" zabezpečiti, prohlédne 8.-9. den po omezení matky oddíl za mřížkou a nalezne-li tam snad matečníky, tyto zruší nebo použije k chovu. Za mřížkou však matečníky opravdu, velice zřídka kdy najdeme a když, tedy bývají od včel samých před-časně zrušeny.

Omezení provedeme takto: Dva až tři týdny (podle síly včelstva v plodu) před začátkem snůšky, tedy v tomto případě - příkladě asi v polovině - až 20. května vyvěsíme včelstvo do teplého kozlíku: zpět do úlu ke stěně vrátíme pěkný dělničí plást (bez trubčích buněk) s pylem a plodem, k němu zavěsíme plást s matkou (rozuměj matku s plástem, na kterém jsme ji přistihli). Za tento přijdou rámy s mezistěnami, a to podle síly a elánu včelstva 25 až 30 dm2 : při rozměru rámu 39x24 jsou to 3 až 4 rámy. Mezistěny musí být celé, ne pouze jich nálepky, a to proto, aby byla dána co nejmenší příležitost ke stavbě trubčiny. Za zmíněné 2 plásty a 3-4 mezistěny, celkem 5-6 rámů, umístíme svisle mřížku, na všech stranách dobře přiléhající. Za tuto mřížku zavěsíme všechny ostatní rámy tak, aby nejmladší, otevřený plod byl u mřížky nejblíže, víčkovaný plod od mřížky nejdále: za plodovými plásty následují plásty se zásobami. Při teplé stavbě zůstane česno nezměněno, při stavbě studené přemístíme česno tak, aby vedlo jen do oddělení s matkou; ostatní část česna pečlivě zakryjeme laťkou, která uvnitř úlu se musí dotýkati i svislé hrany mřížky.

V obou případech (teplá i studená stavba) musí včely z celého plodiště procházeti oddělením s matkou a tak se s ní, respektive s její činností stýkati. Včelstvo velmi teple opatříme a necháme v klidu až do nastavení medníku.

Tento zásah jest krutý a včelstvo musí vynaložit všechny síly, aby 


Kryl (Český včelař, 1940)

Žádné komentáře:

Okomentovat